FAS ● Aug 16, 2019

Inter-School Futsal Challenge 2019 Under-14 results

Share

SINGAPORE, 19 AUGUST 2019 – The Under-14 edition of the Singapore Pools-Football Association of Singapore (FAS) Inter-School Futsal Challenge (ISFC) 2019 got underway on 14 August.

Forty boys’ teams and 10 girls’ teams will be in action over the next few weeks across six different schools, with the tournament culminating in the grand finals on 2 September at the OCBC Arena.

The U10 category had ended earlier this month, with Tanjong Katong and Haig Girls’ emerging as the overall winners.

The results of the U14 edition will be updated every match-day below.

Girls’ Group Stages
Top two in each group advance to Cup semi-finals, bottom three in each group go to Plate Round.
19 August
Group A1
Yuying 1-1 Boon Lay
Bedok South 1-0 Deyi
Yuying 1-2 Deyi
Bedok South 4-2 Broadrick
Broadrick 0-2 Yuying
Deyi 0-2 Boon Lay
Bedok South 0-1 Yuying
Broadrick 6-1 Boon Lay
Bedok South 0-3 Boon Lay
Broadrick 6-1 Deyi

Boys’ Preliminary Group Stages – 14 to 19 August
Top two in each group advance to Cup knockout stages, third-placed to Plate knockout stages and the final two teams to the Bowl knockout stages.
19 August
Group G
Jurongville (B) 3-0 Westwood
Dunearn 0-0 Jurongville (A)
Jurongville (A) 3-0 Westwood
Dunearn 2-2 Yuying
Yuying 3-0 Westwood
Jurongville (A) 2-3 Jurongville (B)
Dunearn 3-0 Westwood
Yuying 1-3 Jurongville (B)
Dunearn 2-2 Jurongville (B)
Yuying 0-2 Jurongville (A)

Group H
Kent Ridge C 0-10 Hua Yi
Regent 3-3 Bedok South (C)
Bedok South (C) 0-3 Hua Yi
Regent 0-3 Kent Ridge (B)
Kent Ridge (B) 1-3 Hua Yi
Bedok South (C) 7-1 Kent Ridge (C)
Regent 0-1 Hua Yi
Kent Ridge (B) 4-0 Kent Ridge (C)
Regent 2-0 Kent Ridge (C)
Kent Ridge (B) 2-1 Bedok South (C)

16 August
Group B
Bendemeer (Y) 4-1 Bendemeer (X)
Kent Ridge (A) 4-0 Broadrick
Broadrick 1-4 Bendemeer (X)
Kent Ridge (A) 0- Boon Lay
Boon Lay 3-0 Bendemeer (X)
Broadrick 0-3 Bendemeer (Y)
Kent Ridge 1-3 Bendemeer (X)
Boon Lay 2-2 Bendemeer (Y)
Kent Ridge (A) 0-3 Bendemeer (Y)
Boon Lay 7-0 Broadrick

Group F

Bendemeer (Z) 6-1 Seng Kang (B)
Meridian (C) 3-0 Bedok South (B)
Bedok South (B) 0-5 Seng Kang (B)
Meridian (C) 0-4 Guangyang
Guangyang 4-1 Seng Kang (B)
Bedok South (B) 0-6 Bendemeer (Z)
Meridian (C) 0-1 Seng Kang (B)
Guangyang 1-4 Bendemeer (Z)
Meridian (C) 0-1 Bendemeer (Z)
Guangyang 3-0 Bedok South (B)

15 August
Group E
Presbyterian High 0-4 Queensway (B)
Hougang (B) 1-1 Jurongville (C)
Jurongville (C) 0-2 Queensway (B)
Hougang (B) 1-0 School of Science and Technology (SSTS) (B)
SSTS (B) 0-2 Queensway (B)
Jurongville (C) 0-1 Presbyterian High
Hougang (B) 1-2 Queenway (B)
SSTS (B) 0-2 Presbyterian High
Hougang (B) 1-2 Presbyterian High
SSTS (B) 0-4 Jurongville (C)

14 August
Group A
Meridian (A) 8-1 Bedok South
Meridian (B) 2-1 St Patrick’s
Meridian (A) 3-0 Meridian (B)
Meridian (A) 4-1 Victoria School
Meridian (A) 4-3 St Patrick’s
Victoria School 4-0 Bedok South
St Patrick’s 4-0 Bedok South
St Patrick’s 0-2 Victoria School
Bedok South 0-8 Meridian (B)
Meridian (B) 3-1 Victoria SchoolGroup C
Hougang (A) 2-3 Queensway (A)
Assumption 1-2 Seng Kang (A)
Seng Kang (A) 0-7 Queensway (A)
Assumption 4-3 Bowen
Bowen 2-6 Queensway (A)
Seng Kang (A) 2-3 Hougang (A)
Assumption 2-4 Queensway (A)
Bowen 1-8 Hougang (A)
Assumption 2-2 Hougang (A)
Bowen 1-1 Seng Kang (A)
Group D
North Vista 3-0 School of Science and Technology (SSTS)
Spectra 4-3 Regent
Regent 1-3 SSTS
Spectra 0-5 Bartley
Bartley 4-0 SSTS
Regent 2-2 North Vista
Spectra 3-1 SSTS
Bartley 3-2 North Vista
Spectra 1-1 North Vista
Bartley 8-0 Regent